Sezon jesienny w pełni! Wraz z nastaniem rześkich poranków i pięknych barw na zewnątrz – przybywa czas na pojawienie się sezonowych warzyw i owoców. Okazuje się, że jesień może być równie smaczna i kolorowa! Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto jeść dynię, a także co można zrobić z dyni w kuchni. 

Dynia – dlaczego warto ją jeść?

Dynia to niesamowicie wdzięczne warzywo! Dodatkowo jest bardzo smaczna i co najważniejsze – zdrowa. Jedną z jej największych zalet jest to, że dostarcza niewiele kalorii (w 100g zaledwie 34 kcal). Dynia sprawdzi się zatem w jadłospisach osób, które pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Warzywo to zawiera również sporo błonnika pokarmowego, co dodatkowo zmniejsza łaknienie. Bez wątpienia miąższ dyni skrywa w sobie mnóstwo dobroci. Jest bowiem doskonałym źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych, takich jak selen, wapń, magnez, potas oraz cynk. Nie sposób nie wspomnieć o bogactwie witamin antyoksydacyjnych, czyli witamin A, E i C oraz kwasu foliowego, który jest niezwykle istotnym składnikiem w diecie kobiet spodziewających się potomstwa. Na sklepowych półkach warto wybierać dynie, które wyróżniają się najbardziej pomarańczowym kolorem. Takie odmiany to prawdziwa moc karotenu! Jak dynia wpływa na nasze zdrowie? 

  • wykazuje działanie kardioprotekcyjne, może obniżyć ciśnienie krwi, 
  • obniża stężenie cholesterolu całkowitego, 
  • dzięki dużej ilości błonnika pokarmowego, zapobiega zaparciom oraz ułatwia wypróżnianie, 
  • niemała dostępność witamin A i E przyczyniają się do poprawy funkcjonowania naszego układu odpornościowego, 
  • dynia to również działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. 

Co można zrobić z dyni w kuchni?

Za tym, że dynię warto jeść przemawia wiele aspektów. Jednym z nich jest również fakt, że z większości odmian dyni można ususzyć także jej pestki, przyrządzając w ten sposób wartościową przekąskę, jednocześnie nie marnując produktu. Jak poprawnie ususzyć pestki dyni? Z miąższu dyni, którego początkowo starannie wydrążamy – wybieramy pestki. Miąższ wykorzystujemy do innych potraw, natomiast pestki płuczemy na sitku, wycieramy ręcznikiem do sucha. Następnie rozprowadzamy je równomiernie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 80 stopni z funkcją termoobiegu. Pieczemy około godzinę, co jakiś czas otwierając piekarnik, aby wyparował z niego nadmiar wilgoci. Gotowe pestki studzimy i przekładamy do szczelnego pojemnika. 

Prawdą jest, że dynia to unikalne warzywo. Można z niej wyczarować prawdziwe dzieła kulinarnej sztuki. Z miąższu dyni przygotować można aromatyczną zupę, ale także rozmaite placki, muffiny, sernik, farsze do tart i naleśników czy na przykład wegańskie wersje kotletów. Dynia to również idealny materiał na wszelkiego rodzaju zimowe przetwory! Zdrowa i bogata w wartości odżywcze marmolada, ketchup z dyni czy kompot nie ma sobie równych ze sklepowymi gotowcami. Dowiedzcie się, co można zrobić z dyni! 

Tradycyjne puree z dyni – idealne na ekspresową zupę, sos i bazę do fit deserów

W swojej domowej spiżarni warto zabezpieczyć się sporą ilością domowego puree dyniowego. Dynia w kuchni nie zmienia znacząco smaku potraw, dlatego sprawdzi się w wielu rozmaitych przepisach. Do przygotowania puree dyniowego, polecamy sięgnąć po dynię hokkaido, która charakteryzuje się miękką skórką. Po upieczeniu warzywa można śmiało zmiksować ją wraz ze skórką. Puree dyniowe polecamy przygotować z pieczonej dyni, ponieważ wtedy uwalnia się jej unikalny aromat i smak. Jak więc zrobić puree z dyni? 

  • Dynię dokładnie myjemy, kroimy na mniejsze części i pozbywamy się pestek. 
  • Kawałki dyni przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawiamy go do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 30-40 minut. 
  • Ostudzoną dynię miksujemy na gładko i przekładamy starannie do mniejszych słoiczków, które pasteryzujemy przez 20-25 minut. 

Pamiętajcie, że znakomitym sposobem na przedłużenie trwałości domowego puree dyniowego jest także mrożenie! Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto sięgać po mrożone warzywa i owoce, które nie tracą przez to wartości odżywczych! Puree z dyni to nasz domowy niezbędnik do awaryjnego ciasta dla niespodziewanych gości, ekspresowej zupy czy zachwycającego jesiennym smakiem sosu. 

Dżem z dyni – po jego przygotowaniu sklepowe słoiczki wypełnione cukrem przestaną Cię interesować!

Dynia w kuchni sprawdzi się zarówno do przepisów na słodko, jak i wytrawnie. Z racji tego, że jest ona niezbyt wyraźnym w smaku warzywem – warto połączyć ją z aromatycznymi przyprawami korzennymi oraz nutką kwaśnego akcentu. 

Dżem z dyni:

  • 2 kg miąższu z dyni, 
  • 400g erytrytolu,
  • 3 pomarańcze, 
  • 1 cytryna, 
  • 1,5 łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżeczka imbiru mielonego. 

Dynię obieramy ze skórki, usuwamy pestki i kroimy w kostkę. Przekładamy do garnka, zasypujemy erytrytolem i odstawiamy na ok. 2 godziny do momentu, aż puści sok. Z połowy cytryny wyciskamy sok, resztę cytrusów obieramy i kroimy w kostkę – dorzucamy do garnka. 

Dodajemy także przyprawy korzenne i całość dusimy na wolnym ogniu. Jeszcze gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoiczków, które chwile pasteryzujemy i chłodzimy. Dżem z dyni można użyć do domowych, sprężystych naleśników, racuchów czy pulchnych ciast. To również doskonałe smarowidło na kanapki! 

Sałatka z pieczoną dynią

Zabierając się za pieczenie ogromnej dyni, polecamy wykorzystać ją do wielu ciekawych przepisów w kuchni. Co można jeszcze zrobić z dyni? Oczywiście odżywczą sałatkę, która dzięki obecności dyni staje się sezonowym bogactwem witamin i składników mineralnych. Uwierzcie nam, że w temacie sałatek warto uruchomić swoją wyobraźnię i dać się ponieść kreatywności. Nie bójcie się łączyć niecodziennych smaków! 

Sałatka z pieczoną dynią: 

Szpinak wrzucamy do miski, dodajemy upieczoną dynię, pokrojone na cienkie plastry suszone pomidory oraz pokruszony ser feta i odsączoną z zalewy ciecierzycę. Całość łączymy z przygotowanym dressingiem: olejem wymieszanym z miodem, sokiem z cytryny, odrobiną wody i przyprawami. Zajadamy ze świeżym chlebem na zakwasie. 

Hummus z dynią

Jeśli znudziła Wam się już klasyczna wersja takiego wegańskiego smarowidła – koniecznie skorzystajcie z naszego przepisu! Hummus z dynią zaskoczy Waszych gości sympatyczną barwą i niezwykłym smakiem. 

Hummus z dynią:

  • 1 puszka ugotowanej i odsączonej ciecierzycy
  • 1 szklanka puree dyniowego, 
  • 1 łyżka oliwy z oliwek, 
  • 2 łyżki pasty sezamowej tahini, 
  • 1 ząbek czosnku, 
  • chlust lodowatej wody,
  • przyprawy: sól kłodawska, ½ łyżeczki kminu rzymskiego, szczypta kurkumy dla koloru, szczypta curry

Ciecierzycę przekładamy do naczynia blendera, dodajemy pastę tahini, puree dyniowe, czosnek, przyprawy oraz oliwę i miksujemy na gładko. Następnie, cały czas miksując dolewamy lodowatą wodę. Gotowy hummus przekładamy do miseczek i zajadamy ze świeżym pieczywem lub słupkami warzyw.

Placki z dyni 

Jesienne, późne i rodzinne śniadanie to kwintesencja udanego weekendu! Korzystając z darów jesieni przygotujcie dla swoich bliskich placki z dyni, które posmakują każdemu. 

Placki z dyni (przepis na 10-12 sztuk):

  • 250g drobno startej, surowej dyni, 
  • 100g jogurtu naturalnego, 
  • 2 jajka, 
  • 4 łyżki erytrytolu, 
  • 160g mąki orkiszowej jasnej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 
  • ½ łyżeczki cynamonu, szczypta kardamonu i mielonego imbiru.

Startą dynię przekładamy do miski, dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Placuszki smażymy na dobrze rozgrzanej patelni teflonowej, bez dodatku tłuszczu, najlepiej pod przykryciem z obu stron. Podajemy z masłem orzechowym, świeżymi owocami i miodem. 

Podsumowanie

Jak widzicie, dynia w kuchni sprawdza się w wielu przeróżnych przepisach. Jest unikalnym warzywem, z którego najbardziej cieszymy się witając złotą jesień. Wartości odżywcze dyni zdecydowanie przemawiają za tym, że warto ją jeść jak najczęściej! Korzystajcie z trwającego sezonu i wzbogaćcie swoją kuchnię o cudowny aromat dyni.