Nie od dziś wiadomo, że biały cukier w nadmiarze szkodzi. Jest głównym czynnikiem wielu chorób, takich jak otyłość, próchnica czy nadciśnienie. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, czym najlepiej zastąpić cukier w swojej diecie. 

Cukier w Twojej diecie

Powszechnie znany cukier pozyskuje się z buraków cukrowych. Na sklepowych półkach możemy dziś spotkać także cukier trzcinowy, brązowy lub kokosowy. Niestety, wszystkie te rodzaje charakteryzują się wysoką energetycznością, dodatkowo wcale nie są zdrowsze od białego cukru. Cukier, poza kaloriami, nie niesie za sobą żadnych wartości odżywczych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż człowiek od najmłodszych lat przyzwyczajony jest do słodkiego smaku. Normalnym jest, że nasz organizm w czasie nagłego spadku energii domaga się łatwo dostępnej energii – nic więc dziwnego, że pod rękę trafiają zazwyczaj słodkie przekąski. Faktem jest, że nadmiar cukru w diecie prowadzi do szeregu chorób, takich jak cukrzyca, otyłość, zaburzenia lipidowe czy wzrost ryzyka niektórych nowotworów. Warto więc zainteresować się zestawem możliwości w aspekcie tego, czym najlepiej zastąpić cukier, jednocześnie nie tracąc tak lubianego, słodkiego smaku. 

Co zamiast cukru?

Erytrytol

Odpowiadając na to pytanie, nie sposób nie zwrócić uwagi na półsyntetyczne zamienniki cukru. Wśród nich znajdziemy ksylitol, erytrytol i sorbitol. Nazywamy je poliolami, czyli pochodnymi aldehydów i alkoholi. Ich słodkość jest porównywalna z tą, pochodzącą od sacharozy, dodatkowo są to produkty bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie określa się dla nich ilości, tzw. dopuszczalnego dziennego pobrania, jednak ze względu na możliwy efekt przeczyszczający – zaleca się nie przekraczać 50g polioli dziennie. Ksylitol, czyli inaczej cukier brzozowy, wytwarza się z kory brzozy. Ksylitol ma aż 40% mniej kalorii, niżi biały cukier. Ponadto, będzie polecanym produktem dla diabetyków, ponieważ charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym.  

Ksylitol ma wiele innych zalet:

  • działa bakteriobójczo, 
  • ułatwia przyswajanie magnezu i wapnia,
  • zapobiega zakwaszaniu organizmu. 

Bardzo podobną substancją jest erytrytol. Nie posiada właściwie kalorii, dodatkowo jego indeks glikemiczny jest zerowy! Zarówno ksylitol jak i erytrytol zachowują wszystkie swoje właściwości w wysokiej temperaturze. Z udziałem tych słodzików możemy śmiało piec, mrozić i gotować. 

Słodziki naturalne

Do grupy naturalnych substancji słodzących należy znana dość dobrze stevia. Podobnie jak poliole, nie ma kalorii. Poza znikomą wartością energetyczną, stevia poszczycić się może śladową ilością mikroelementów. Ma nieco gorzkawy posmak, co nie każdemu odpowiada. W czasie pieczenia, dość szybko ulega karmelizacji. Świeże liście można wykorzystać do sałatek i napojów. 

Intensywne substancje słodzące

Ze względu na wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia, coraz większą popularnością cieszą się produkty, które mają obniżoną wartość energetyczną. Tyczy się to głównie napojów bezalkoholowych. Intensywne substancje słodzące znajdują także zastosowanie w żywności specjalnego przeznaczenia, na przykład produkty dla sportowców czy diabetyków. Dodatkowo, stosuje się je do produkcji gum do żucia, lodów, deserów lub napojów mlecznych. Do najpopularniejszych syntetycznych substancji słodzących należą: 

  • aspartam – jest to substytut  200 razy słodszy od białego cukru. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na swój skład, nie powinien być spożywany przez osoby chore na fenyloketonurię. 
  • sukraloza – tutaj odczucie słodkiego smaku może być nawet 800 razy większe niż w przypadku sacharozy. Niskokaloryczne wypieki z jej udziałem mogą być znakomitym rozwiązaniem, ponieważ sukraloza jest substancją termicznie stabilną. 
  • sacharyna – 500 razy słodsza od cukru, jednak notuje się pozostawianie gorzkiego posmaku w ustach po jej spożyciu. 

Który słodzik jest najzdrowszy? 

Jeśli Waszą zagwostką jest, co jeść zamiast cukru, do wyboru macie naprawdę szeroką gamę produktów. Przedstawione w naszym artykule słodziki zostały dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla ludzkiego organizmu, a więc mitem jest, że substancje te są przyczyną wielu chorób. Przy wyborze najlepszego zamiennika cukru, kierujcie się tymi najbardziej naturalnymi. Bierzcie więc pod uwagę ksylitol, erytrytol lub stewię. 

Patrycja 😉

Spiżarenka