Kolejny rodzaj diety, który bierzemy na warsztat! Tym razem zajmiemy się najważniejszymi założeniami diety lekkostrawnej. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, komu zaleca się zastosowanie takiego modelu żywienia oraz jakie produkty wybierać w takim przypadku. 

Co to jest dieta lekkostrawna?

Dieta lekkostrawna jest najprościej mówiąc, modyfikacją diety tradycyjnej, którą zaleca się między innymi pacjentom w okresie okołooperacyjnym, osobom starszym, a także w niektórych jednostkach chorobowych. Diety lekkostrawnej powinni przestrzegać również ci, którzy zmagają się z problemami na podłożu układu pokarmowego. Dieta lekkostrawna charakteryzuje się kilkoma najważniejszymi zasadami: 

  • oszczędza przewód pokarmowy, 
  • łagodzi wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, 
  • ma za zadanie poprawić ogólny stan zdrowia. 

Poważne schorzenia, w których warto uwzględnić dietę lekkostrawną to choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie błony śluzowej jelit, nieżyt żołądka jak również niektóre rodzaje nowotworów. Co ważne, dieta lekkostrawna nie wiąże się z ograniczeniem kaloryczności i składników odżywczych! Taki model żywienia ma za zadanie dostarczyć wszystkich niezbędnych makroskładników, odpowiedniej puli kalorii i składników mineralnych. Dietę lekkostrawną modyfikuje się pod względem doboru poszczególnych produktów spożywczych, a także technik kulinarnych. 

Dieta lekkostrawna – zalecane produkty

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dieta lekkostrawna jest sposobem żywienia, który ma za zadanie wspomóc leczenie pacjenta i powrót do pełni zdrowia. Nie można mylić jej z dietą redukcyjną! Mając na względzie produkty, które zaleca się wybierać przechodząc na dietę lekkostrawną, warto pamiętać, aby były one łagodne dla układu pokarmowego.

Białko

Dbając o pełnowartościowe menu, nie powinno brakować w nim białka, dlatego też warto wybierać chude mięso z indyka, kurczaka lub królika. Dobrze sprawdzą się tutaj także niskotłuszczowe gatunki ryb, takie jak mintaj, dorsz czy pstrąg. W przypadku wędlin, niezwykle istotna jest ich jakość, dobry i prosty skład, a także zawartość tłuszczu. Nie dajcie się nabrać! Jajka to znakomite źródło cennego makroskładnika, jakim jest białko. Decydujmy się jednak na ich gotowaną postać (najlepiej na miękko). W diecie lekkostrawnej jest ponadto miejsce na lubiany przez większość osób nabiał i produkty mleczne. Oczywiście, można je spożywać, jednak tak jak w przypadku powyższych – niech charakteryzują się one małą ilością tłuszczu. Polecamy więc chude twarogi, jogurty naturalne, kefiry i maślanki. Asortyment popularnych, sieciowych sklepów oferuje dziś szeroki wybór niskotłuszczowych serów żółtych, które w tym przypadku będą jak najbardziej wskazane. 

Węglowodany 

Na ogół rekomenduje się spożywanie jak największej ilości produktów zbożowych, które pochodzą z pełnego ziarna. Bogate są one w błonnik, który ma istotne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu pokarmowego. Przyspiesza on bowiem perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom, wzdęciom i innym, nieprzyjemnym dolegliwościom. Dieta lekkostrawna jest wyjątkiem w kontekście wysokiej podaży błonnika. Jak wiemy, poprzez zdolność do wiązania wody, błonnik pokarmowy pęcznieje i zalega w przewodzie pokarmowym, a proces ten nie jest wskazany u osób z chorobami jelit i żołądka. Zaleca się zatem, aby ilość błonnika w diecie lekkostrawnej ograniczyć do minimum, czyli 25g/dobę. W diecie lekkostrawnej dozwolone jest więc białe, pszenne pieczywo, makarony i biały ryż. Pamiętajmy, że nieco dłuższy czas gotowania również wpływa na zmniejszenie ilości błonnika w poszczególnych produktach. Dobrą alternatywą dla świeżych owoców i warzyw będą wszelkiego rodzaju soki, przeciery i musy, najlepiej przygotowane samodzielnie. 

Tłuszcz 

Dieta lekkostrawna powinna dostarczać ograniczonej ilości tłuszczu. Ważne, aby wybierać jego dobre i wartościowe źródła w postaci zdrowej oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, olejów nierafinowanych, takich jak olej lniany, olej z wiesiołka, olej słonecznikowy oraz miękkie masło i margaryny do smarowania. Duże ilości pestek, nasion i orzechów, w zależności od indywidualnych preferencji mogą nie być zbyt dobrze tolerowane, dlatego warto również ograniczyć ich podaż i obserwować reakcję organizmu. 

Jak przyrządzać potrawy na diecie lekkostrawnej?

Wybór odpowiedniej metody przygotowania naszego posiłku może w znaczący sposób poprawić strawność dania. W diecie lekkostrawnej niedozwolone są potrawy smażone, wędzone czy peklowane. W zapomnienie powinny odejść tłuste zasmażki, panierki, a także różnorodne pieczywo cukiernicze, rogale, słodkie bułki, pączki i czekolada. Zainteresować powinny nas techniki kulinarne, takie jak pieczenie w folii, gotowanie, gotowanie na parze oraz duszenie. Ponadto, miksując sprawiamy, że zawarte w potrawie składniki odżywcze są zdecydowanie lepiej dostępne dla enzymów trawiennych. 

Podsumowanie 

Dieta lekkostrawna, tak jak każdy inny model żywienia powinna być urozmaicona i różnorodna. Jadłospis należy przygotować w przemyślany sposób, upewniając się, że nie będzie on uciążliwy i trudny w utrzymaniu. Dieta lekkostrawna nie musi kojarzyć się z brakiem smaku i monotonnymi potrawami. Modyfikując jedynie sposób przygotowania poszczególnych dań, można jeść smacznie i zdrowo. Pamiętajmy, że dieta lekkostrawna nie jest dietą restrykcyjną!