Dieta w ciąży jest wyjątkowo ważna. Odpowiedni sposób żywienia wpływa bowiem nie tylko na stan zdrowia przyszłej mamy, ale także gwarantuje prawidłowy rozwój dziecka. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, co warto jeść w ciąży, a także czego unikać.
Dieta w okresie planowania ciąży
Warto na wstępie podkreślić, że zasady prawidłowego odżywiania powinniśmy przestrzegać przez całe nasze życie, a nie tylko w określonych momentach, jak na przykład oczekiwanie na upragnione potomstwo. Sposób w jaki jemy w okresie poprzedzającym ciążę ma ogromny wpływ na samopoczucie przyszłej mamy, ale także odpowiedni rozwój płodu i zdrowie dziecka w późniejszym okresie.
Niewiele kobiet wie, że równie istotny jest okres planowania ciąży i także w tym czasie oprócz zagospodarowania dodatkowego pokoju, dobrze jest zwrócić uwagę na to, co ląduje na Waszych talerzach, drogie Panie!
Zasady żywienia kobiet planujących ciążę:
- urozmaicona dieta,
- regularność posiłków,
- bogactwo pełnoziarnistych produktów zbożowych,
- włączenie różnych źródeł białka, w tym nasion roślin strączkowych,
- dodawanie do posiłków cennych tłuszczów roślinnych, takich jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek, ale także pestek, orzechów i nasion,
- jedzenie dużej ilości świeżych warzyw i owoców,
- ograniczenie spożycia mocnej kawy,
- picie codziennie 2-2,5 litra wody,
- ograniczenie do minimum spożycia żywności wysoko przetworzonej, ale także żywności typu “fast food”,
- zastąpienie soli wartościowymi ziołami i naturalnymi przyprawami,
- ograniczenie słodyczy w diecie,
- wyeliminowanie alkoholu,
- rzucenie palenia.
Jak widzicie, dieta kobiet, które planują powiększenie rodziny, właściwie nie różni się znacząco od dobrze zbilansowanego jadłospisu każdego z nas. Do powyższej listy warto jednak dodać suplementację kwasem foliowym i witaminą D. Dobrze jest także zadbać o regularną aktywność fizyczną i przebywanie na świeżym powietrzu.
Co jeść w czasie ciąży?
Okres ciąży to wyjątkowy czas, w którym nie należy skupiać się na zażywaniu ogromnej ilości suplementów diety. Warto przemyśleć swój dotychczasowy sposób odżywiania i zastanowić się, czy zbilansowana dieta nie wpłynie korzystniej na samopoczucie przyszłej mamy. Dieta w ciąży musi być bogata w cenne witaminy i składniki mineralne. Dodatkowo, dieta w ciąży powinna dostarczać odpowiedniej ilości energii! Przyszłe mamuśki – jedzcie dla dwojga, a nie za dwojga 😉
Składniki odżywcze istotne w czasie ciąży
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dieta w ciąży powinna charakteryzować się dużym urozmaiceniem, bogactwem kolorów na talerzu, wyborem świeżych warzyw i owoców. Istnieją jednak składniki odżywcze, których podaż w tym cudownym okresie są szczególnie istotne, dla prawidłowego rozwoju płodu i stanowią to, co warto jeść w ciąży. Są nimi:
- kwas foliowy – źródła: zielone warzywa, fasola, buraki, awokado, soczewica,
- wapń – źródła: produkty mleczne, ale także sardynki, mak, suszone figi, jarmuż, brokuły, sezam, nasiona roślin strączkowych,
- żelazo – źródła: jaja, ryby, czerwone mięso, pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, pestki, orzechy, buraki,
- jod – źródła: ryby morskie, algi, zielone warzywa, orzechy laskowe,
- witamina E – źródła: orzechy laskowe, migdały, pestki dyni, oleje roślinne.
W jadłospisie kobiet w ciąży nie powinno również zabraknąć naturalnych źródeł kwasów omega-3, które znajdziemy między innymi w awokado, tranie, tłustych rybach morskich, orzechach włoskich i oleju lnianym.
Czego unikać w ciąży?
Wydawać by się mogło, że kobieta w ciąży może sobie pozwolić na wszystko… Prawdą jest, że niektóre ciążowe zachcianki zaskakują dziwnymi połączeniami smakowymi, lecz istnieją pewne grupy produktów, które nie są wskazane lub nawet mogą zaszkodzić. Absolutnie nie zaleca się spożywania w czasie ciąży produktów pochodzenia zwierzęcego, które nie zostały poddane obróbce termicznej, ze względu na możliwość obecności w nich szkodliwych bakterii, takich jak Salmonella, Listeria, ale także pasożytów – Toxoplasma gondii. Czego więc unikać w ciąży? Przede wszystkim surowego i krwistego mięsa, surowych ryb i owoców morza, surowych jaj, surowego mleka i serów, które są z niego wyprodukowane. W ciąży należy również unikać produktów wędzonych, ze względu na zawartość nitrozoamin. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że czas ciąży (a właściwie to każdy czas) nie jest odpowiedni na wszelkiego rodzaju używki typu papierosy lub alkohol. Najlepiej, aby ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety słodkie napoje typu cola, napoje energetyczne z dodatkiem kofeiny, a także mocną kawę i herbatę.
Podsumowanie
Okres, jakim jest ciąża powinien jak najlepiej przygotować kobietę do bardzo wymagającej roli mamy. W tym czasie, sposób odżywiania powinien być jeszcze bardziej istotny. Pamiętajmy, że dieta w ciąży wpływa nie tylko na samopoczucie kobiety, ale także gwarantuje odpowiedni rozwój dziecka.