Nieodłącznym elementem śniadania dla wielu osób jest dziś odżywcza owsianka. Niektórym dotychczas kojarzy się z koszmarem dzieciństwa, jednak słusznie od jakiegoś czasu płatki owsiane powróciły do łask i można z nich wyczarować mnóstwo wspaniałych potraw. 

Płatki owsiane bogate w składniki odżywcze

Uważa się, zresztą bardzo słusznie, że owies jest jednym z najbardziej wartościowych zbóż. Spośród wszystkich płatków, to właśnie te owsiane charakteryzują się najlepszym zestawem aminokwasowym. Poprzez dużą zawartość składników odżywczych, płatki owsiane wpływają pozytywnie na funkcjonowanie organizmu człowieka. Istnieje szereg korzyści wynikających z regularnego spożywania płatków owsianych. Płatki owsiane mogą okazać się pomocne przy walce z nadprogramowymi kilogramami. Są bowiem dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który przyspiesza perystaltykę jelit, reguluje metabolizm i zwiększa uczucie sytości w ten sposób zapobiegając podjadaniu. Substancja o nazwie beta-glukan, która obecna jest w płatkach owsianych znacząco spowalnia procesy przyswajania cukrów. Beta-glukan wiąże kwasy tłuszczowe, a także szereg substancji toksycznych i zwiększa ich wydalanie. Udowodniono także, że związek ten zmniejsza ryzyko namnażania się komórek nowotworowych. Nie każdy wie, że owies spośród wielu innych rodzajów zbóż zawiera w sobie stosunkowo sporo tłuszczu. Warto jednak wiedzieć, że ze względu na swój skład, tłuszcz ten jest bardzo cenny, ponieważ posiada niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których sami nie jesteśmy w stanie wytworzyć.

Witaminy i minerały w płatkach owsianych

Nie sposób nie wspomnieć o szeregu witamin i składników mineralnych obecnych w płatkach owsianych. Miseczka owsianki przygotowana na mleku lub z dodatkiem jogurtu dostarcza porcję witamin z grupy B. Ponadto, warto wspomnieć, że naturalne płatki owsiane poszczycić się mogą dużą ilością witaminy E, która stanowi wspaniały przeciwutleniacz, chroniący komórki przed starzeniem, a także selenu i magnezu, niezbędnych do prawidłowego działania naszego mózgu oraz przewodzenia nerwowego. 

Płatki owsiane, a cukrzyca

Rekomenduje się, aby płatki owsiane gościły także na stołach osób chorych na cukrzycę. 

Płatki owsiane, które obecne są w posiłkach pacjentów zmagających się z tym schorzeniem, pomagają uniknąć nagłych wyrzutów insuliny do krwi, dzięki czemu poziom glukozy po posiłku gwałtownie nie spada. Płatki owsiane spośród szeregu innych rodzajów dostępnych na rynku, charakteryzują się najkorzystniejszą wartością indeksu glikemicznego, jednak warto zwracać uwagę na to, aby unikać płatków owsianych błyskawicznych, których wskaźnik ten będzie znacznie wyższy. 

Płatki owsiane w kuchni

Kulinarne wykorzystanie płatków owsianych kojarzy nam się z pewnością pod postacią pożywnej, porannej owsianki. Znakomitą informacją jest to, że dziś płatki owsiane możemy spotkać w wielu potrawach w wersjach wytrawnych. Płatki owsiane są również doskonałą bazą do wypieku domowego chleba, babeczek, a także zdrowych łakoci. Z pomocą tego naturalnego źródła błonnika pokarmowego, przygotujemy także dietetyczną panierkę do mięsa. Płatki owsiane, które przyrządzimy w odpowiedni sposób mogą posłużyć też jako składnik wegańskich kotlecików, pasztetów oraz różnorodnych koktajli. 

Płatki owsiane w branży kosmetycznej

Dla niektórych ciekawostką może okazać się fakt, że płatki owsiane to wspaniały, naturalny kosmetyk! Zawierają w sobie saponiny, które wykazują działanie oczyszczające i pielęgnujące. Dodatkowo płatki owsiane mają moc przeciwzapalną i wiele producentów wykorzystuje je w swoich autorskich recepturach. Odżywiona, ujędrniona i czysta skóra to marzenie wielu kobiet, zatem warto zainteresować się przepisami na ekspresowe, naturalne kosmetyki. Z pomocą płatków owsianych, w domowym zaciszu przygotujemy samodzielnie szereg maseczek, które mają potwierdzone działanie przywracające blask zmęczonej skórze.

Przepis na maseczkę na twarz z płatków owsianych

Oto jedna z popularnych propozycji domowej maseczki na twarz:

  • 3 łyżki zmielonych płatków owsianych,
  • 2 łyżki miodu, np. miodu faceliowego lub miodu rzepakowego,
  • kilka łyżek letniej wody. 

Składniki maseczki dokładnie mieszamy i aplikujemy na twarz, masując okrężnymi ruchami. Pozostawiamy ją na około 10-15 minut, po czym dokładnie spłukujemy. 

Będziecie testować nasz przepis na maseczkę z płatków owsianych? 😉