Jedzenie sezonowe
Latem jedzenie sezonowych warzyw i owoców jest w znacznym stopniu ułatwione. Lokalne stragany uginają się wręcz od jędrnych, krwisto-czerwonych pomidorów, naturalnie słodkich borówek i wyrośniętych kabaczków. W tym artykule dowiesz się, jaką wartość niesie ze sobą jedzenie sezonowe.
Co to znaczy jeść sezonowo?
Prawdą jest, że właściwie w każdym z naszych dotychczasowych przepisów kulinarnych, odnaleźć można choć jedno sezonowe warzywo lub owoc. Staramy się korzystać na dany moment z tego, co najlepsze o tej porze roku. Mówi się także, że lato jest doskonałą okazją na rozpoczęcie swojej przygody ze zmianą nawyków żywieniowych! Oj tak… Te kolory, prawdziwy aromat, a przede wszystkim smak, którego nie trzeba dodatkowo podkreślać mnóstwem przypraw przekona chyba każdego do zdrowego odżywiania.
Jak już dobrze wiemy, zaleca się, aby podstawę naszej diety stanowiły warzywa i owoce, które w każdym posiłku powinny zajmować ½ talerza. Sezonowe warzywa i owoce mają w tym czasie optymalne warunki do wzrostu i dojrzewania. Odżywianie sezonowe jest niczym innym, jak zmiennością powyższych produktów w kontekście tego, jakie akurat są dostępne w danym okresie. Uwierzcie nam, jedzenie sezonowe to mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia!
Zalety sezonowego gotowania
Korzystanie z sezonowości warzyw i owoców to nie tylko smaczna przygoda kulinarna, ale także krok milowy w stronę ekologii. Wybierając świadomie lokalne produkty zamiast tych importowanych z daleka ogranicza znacząco emisję tlenków siarki, azotu czy pyłów w przypadku, gdy rośliny przewozi się pojazdami silnikowymi. Jakie są zalety sezonowego gotowania?
Zdrowie
Jak się można domyślić, sezonowe produkty posiadają w sobie mnóstwo wartości odżywczej. Tak naprawdę podążamy za tym, co nasz organizm potrzebuje w danej porze roku. Latem zazwyczaj szukamy orzeźwienia w postaci soczystych, słodkich owoców i chrupiących, jędrnych warzyw. Jesień i zima to zdecydowanie sięganie po pełne skrobi i kalorii warzywa korzeniowe oraz rozgrzewające przyprawy. Wiosna zaś obfituje w nowalijki, świeży, zielony szczypiorek i pierwszą dorodną sałatę. Nie sposób nie wspomnieć o prawdziwym smaku, który zyskamy dzięki sezonowemu jedzeniu! Z pewnością kojarzycie różnicę pomiędzy truskawką zjedzoną w czerwcu, a tą jakimś cudem znalezioną w markecie w grudniu?
Ulga dla naszego portfela
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach cena ma ogromne znaczenie. W pełni sezonu, warzywa i owoce są najtańsze w skali całego roku. Warto zatem zaopatrzyć się w letnich miesiącach w ulubione jagody, truskawki, borówki czy maliny i je po prostu zamrozić. Przy okazji pamiętajcie, że mrożenie to znakomity sposób na przedłużenie trwałości produktów! Mrożone warzywa i owoce są tak samo wartościowe, jak te świeże.
Gwarancja urozmaicenia codziennego jadłospisu
Różnorodna dieta to pewnik w profilaktyce niedoborów oraz monotonii! Jedząc sezonowo dostarczymy sobie mnóstwa istotnych witamin i składników mineralnych. Korzystanie z sezonowych warzyw i owoców pomaga także w odpowiednim bilansowaniu diety oraz wprowadzeniu zmienności produktów.
Troska o środowisko
Dbanie o środowisko oraz proekologiczne podejście widoczne jest coraz częściej w nawykach żywieniowych Polaków. To świetna wiadomość, że decydujemy się na produkty, które nie są opakowane w plastik, a raczej te w szkło. Jednocześnie, kupując lokalną żywność, zmniejszamy popyt na tą wysoko przetworzoną.
Jedzenie sezonowe – podsumowanie
Niewątpliwie, jedzenie zgodnie z aktualnym sezonem niesie za sobą wiele korzyści. Dotyczy to nie tylko sfery zdrowia. Warto czerpać z darów natury i podążać za nowym trendem lokalności. Buduje to nie tylko zaufanie, ale także zapewnia wsparcie lokalnej przedsiębiorczości, a do tego gwarantuje pełnię smaku sezonowych warzyw i owoców.