O tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek, słyszymy już od najmłodszych lat. Bez wątpienia, chcąc funkcjonować na wysokich obrotach przez resztę dnia, warto dostarczyć organizmowi konkretny zastrzyk energii. Po przeczytaniu tego artykułu śniadanie będzie Twoim codziennym rytuałem. 

Jedzenie śniadania 

Dla niektórych być może banałem będą kolejne akapity tego wpisu, ale nie poruszylibyśmy tego tematu, gdyby nie pewność, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istoty spożywania śniadań. Ciągły pośpiech, maksymalnie wykorzystany czas na błogi sen, szereg porannych obowiązków… nie wróżą wygospodarowania chwili na spokojny posiłek. Dlaczego warto jeść śniadanie? 

  1. Przede wszystkim zapewnia ono energię, dzięki której funkcjonujemy. 
  2. Zjedzenie pełnowartościowego śniadania wiąże się także z lepszymi wyborami żywieniowymi, a także zdecydowanie prostszym rozłożeniem pozostałych posiłków w ciągu całego dnia. 
  3. Śniadanie to również gwarancja pełnej koncentracji, a więc lepszej wydajności w pracy. 
  4. Udowodniono, że spożywając śniadanie nie jesteśmy zainteresowani słodkimi i słonymi przekąskami. 
  5. Wydawać by się mogło, że będąc na diecie, pomijając śniadanie szybciej schudniemy… Nic bardziej mylnego! Unikanie śniadań może skutkować zdecydowanie większymi napadami wilczego głodu w późniejszych godzinach, co bez wątpienia wpłynie na marne efekty naszych starań o wymarzoną sylwetkę. 
Olej rzepakowy zimnotłoczony nierafinowany

Kiedy jeść śniadanie? 

Mówi się, że śniadanie najlepiej zjeść do 2 godzin od wstania z łóżka. Przyjmijcie jednak zasadę, żeby w ogóle to śniadanie się pojawiło! Nie narzucajcie sobie sztywnych godzin posiłków, jedzcie najlepiej wtedy, gdy czujecie głód. Nasze organizmy są niezwykle inteligentne i wiedzą najlepiej, czego w danej chwili nam potrzeba. 

Mąka pszenna chlebowa typ 750

Zdrowe śniadanie 

Codzienny, poranny rytuał w postaci wartościowego śniadania pomoże w uniknięciu wielu chorób i pozwoli nam utrzymać zdrowie na długi czas. Śniadanie zmniejsza ryzyko występowania nadwagi i otyłości. Dlaczego? To proste! Osoby unikające spożycia pierwszego posiłku nadrabiają kalorie przy wieczornej kolacji i słodkich przekąskach. Zdrowe śniadanie to dobry humor i pozytywna energia! Badania dowodzą, że osoby dbające o ten nawyk, zdecydowanie rzadziej chorują na depresję, są zadowolone z życia i lepiej rozwijają się intelektualnie. Oczywiście należy tutaj dodać, że śniadanie zapewni nam nie tylko dawkę energii, ale również sporą ilość witamin i składników mineralnych, które w istotny sposób przyczyniają się do sprawnego działania całego organizmu. 

Co dobrego na śniadanie? 

Od najmłodszych lat słyszymy, że “śniadanie to podstawa”. Absolutnie nie wątpimy w prawdziwość tego stwierdzenia! Po przedstawionych wyżej zaletach jedzenia śniadań, z pewnością nabraliście teraz na nie większą ochotę. Pojawia się zatem pytanie: co zjeść? 

Dbajcie o to, żeby było pełnowartościowe, czyli dostarczało łatwo przyswajalnego białka, porcję zdrowego tłuszczu i węglowodany złożone. Jeśli od lat królują na Waszych stołach kanapki i kochacie je odwzajemnioną miłością – jedzcie kanapki! Jasne pieczywo warto jednak zastąpić chlebem na zakwasie lub chociażby wypieczonego na mące pełnoziarnistej. Dlaczego? Produkty z pełnego przemiału charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, nie powodują nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi, dodatkowo są bogactwem błonnika pokarmowego, który zwiększa uczucie sytości, zapobiegając przy tym podjadaniu. Śniadanie dla niektórych równa się jajka pod każdą postacią. To wartościowy wybór! Zwróćcie jednak uwagę na ilość i  rodzaj tłuszczu, na którym smażycie, a zamiast boczku – przygotujcie jajecznicę z warzywami i dużą ilością świeżego szczypiorku. Dbajcie o kolory na talerzach! Świeża, sezonowa sałatka, skropiona zimnotłoczonym olejem rzepakowym to nie tylko źródło witamin i składników mineralnych, ale także szalenie istotnych dla naszego zdrowia – kwasów omega-3. Jeśli należycie do grona osób, które uwielbiają słodki smak, to także nic trudnego! Płatki kukurydziane na mleku niech zastąpi sycąca owsianka z dodatkiem chudego nabiału, sezonowych owoców, a całości niech dopełnią różnorodne orzechy, pestki i nasiona. 

Podsumowanie

W dzisiejszym, bardzo szybkim tempie życia bardzo często zapominamy o istocie jedzenia śniadań. Prawidłowo rozpoczęty dzień zapewnia nam zastrzyk energii, jak również dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Jedzenie śniadań to bez wątpienia dobry nawyk, który kształtowany najwcześniej zapewni nam zdrowie na długie lata. Smacznego poranku! 

Patrycja 😉