Kasza jaglana powoli wraca do łask, choć nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością, na jaką zdecydowanie zasługuje. Jako jedna z nielicznych rodzajów kasz, ma właściwości zasadotwórcze. Po przeczytaniu tego artykułu przekonasz się, dlaczego warto włączyć do swojej diety kaszę jaglaną. 

Kasza jaglana 

Kasza jaglana jest pozyskiwana z prosa i uznawana jest za jedną z najstarszych kasz. Niestety, dziś niedoceniana… Być może ze szkodą dla naszego zdrowia, bowiem kasza jaglana to bogactwo prozdrowotnych właściwości i przede wszystkim smaku. Wysoka wartość odżywcza, uniwersalne zastosowanie i  łatwość przyrządzenia powinny przemówić za tym, aby spożywać ją zdecydowanie częściej, niż “od święta”.

Jedz kaszę jaglaną!

Kasza jaglana nazywana jest inaczej “królową kasz”. Jej charakterystyczną cechą jest jednak duża wartość energetyczna, pochodząca z zawartego w niej tłuszczu. Dlatego też, niezmiernie istotne jest odpowiednie przechowywanie kaszy jaglanej. Gorycz, której na ogół pragniemy się pozbyć, wynika zazwyczaj z utleniania kwasów tłuszczowych, do którego dochodzi poprzez nieszczelne, źle zlokalizowane opakowanie. Oprócz kwasów tłuszczowych, kasza jaglana posiada w swoim składzie węglowodany. Biorąc pod uwagę zawartość białka, stanowi ono niewiele ponad 10%, jednak charakteryzuje się ono wysoką strawnością i jakością. 

Kaszę jaglaną bez wątpienia można uznać za dobre źródło magnezu, potasu i fosforu.  Naszą uwagę może również przykuć pokaźna zawartość żelaza. Kasza jaglana poszczycić się może obecnością krzemu, który wykazuje lecznicze działanie na stawy, włosy, skórę i paznokcie. Regularne spożywanie kaszy jaglanej zaopatrzy nasz organizm w komplet witamin z grupy B, zwłaszcza tiaminę i ryboflawinę. Powyższy zestaw dobroci to nie wszystko! Kasza jaglana to również polifenole i karotenoidy. Związki te należą do “zmiataczy” wolnych rodników, które chronią nasz organizm przed przedwczesnym procesem starzenia. Jagły obfitują w kwas fitynowy, który ma potwierdzone działanie obniżające poziom cholesterolu frakcji LDL oraz zapobiegające schorzeniom ze strony układu sercowo-naczyniowego. Według medycyny chińskiej, kasza jaglana posiada właściwości rozgrzewające, dlatego w sezonie zimowym jest niezbędnikiem na osłabiony i wychłodzony organizm. Zasadowy odczyn tych ziaren sprawia, że kasza jaglana skutecznie odkwasza i pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie. 

Bez glutenu 

Dla wielu dość istotnym może okazać się fakt, że kasza jaglana naturalnie nie zawiera glutenu. Z powodzeniem więc może znaleźć swoje miejsce w jadłospisie osób chorych na celiakię lub posiadających silną nietolerancję pokarmową. Kasza jaglana sprawdzi się również jako składnik diety lekkostrawnej. Jest wartościowym produktem, który warto wprowadzać już od najmłodszych lat! 

Kasza jaglana od kuchni

Jak widzicie, te małe niepozorne ziarenka skrywają w sobie naprawdę mnóstwo dobroci. Ponadto, jest niezbędnikiem w każdej kuchni. Kasza jaglana może stanowić bazę do przygotowania wielu różnorodnych dań zarówno wytrawnych, jak i w postaci zdrowszych deserów. Kasza jaglana to znakomita alternatywa dla ziemniaków, ryżu lub makaronu. Świetnie prezentuje się w towarzystwie warzyw, w postaci sezonowej sałatki, można ją zapiekać, smażyć i gotować. W wersji śniadaniowej, polecamy skorzystać z cieszącej się coraz większą popularnością jaglanki, która zapewni nam energię na cały poranek! Uniwersalny smak kaszy jaglanej sprawia, że jest ziarnem, który z łatwością da się przemycić do wielu ciast i przekąsek czyniąc z nich wartościowe posiłki. 

Podsumowanie

Dbając o swoje zdrowie i codzienne, lepsze wybory żywieniowe na naszą uwagę bez wątpienia zasługuje kasza jaglana. Jest bowiem wysokiej jakości ziarnem, który nie tylko odżywia nasz organizm, ale zachęca do spożycia swoim wyglądem i smakiem. Uniwersalność kaszy jaglanej pozwala “zaszaleć” w kuchni, puścić wodzę fantazji w aspekcie doboru przypraw i konsystencji potrawy. Mając tak szerokie pole do popisu, z wykorzystaniem wyłącznie jednego produktu zyskujemy szereg różnorodnych dań, którymi zachwycimy największych kulinarnych koneserów. 

Patrycja 😉 

Spiżarenka