Mówi się, że kawa uzależnia, jest również posądzana o przebarwienia na szkliwie zębów… Warto pamiętać, że kawa to nie tylko kofeina, ale także szereg innych substancji, takich jak antyoksydanty, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jakie są właściwości kawy i przekonasz się o korzyściach wynikających z jej regularnego picia.

Co to jest kofeina?

Z pewnością każdy z nas słyszał stwierdzenie mówiące o tym, że kawa i herbata wykazują właściwości pobudzające, ponieważ zawierają w swoim składzie kofeinę. Oczywiście jest to prawda! Warto jednak wyjaśnić, czym właściwie jest kofeina. Kofeina jest związkiem organicznym, którego naturalnymi źródłami są liście krzewu herbacianego i ostrokrzewu paragwajskiego, ziarna kawy, kakao, guarany oraz innych roślin. Kofeina jest znana ze swoich właściwości pobudzających. Zwiększa wydzielanie adrenaliny, dopaminy i serotoniny i w znaczący sposób aktywuje ośrodkowy układ nerwowy oraz rozszerza naczynia krwionośne. 

Czy kawa jest zdrowa?

Za bezpieczną, dzienną dawkę kofeiny uznaje się 300 mg tej substancji. Odpowiada ona 2 filiżankom kawy. Nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych ze strony układu sercowo-naczyniowego czy gospodarki wapniowej, które wynikają z regularnego spożywania kawy. Niewiele osób wie, że na właściwości i działanie kawy ma wpływ szereg czynników, między innymi typ danej kawy, stopień prażenia ziaren oraz sposób parzenia kawy. Obecnie, sporo mówi się o alternatywnych sposobach parzenia kawy. Okazuje się, że kawa filtrowana (przez filtr papierowy) jest znacznie zdrowsza. Filtrowanie usuwa z naszego napoju związki, które mogą powodować zwiększenie poziomu cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu frakcji LDL we krwi. Każdą kawę warto pić raczej między posiłkami, niż w trakcie. Zapobiega to zaburzeniom wchłaniania niektórych składników odżywczych, na przykład żelaza z pożywienia. Istnieje powszechne przekonanie, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Od dziś zmienicie zdanie! Okazuje się nawet, że kawa zawiera ten cenny pierwiastek! Oprócz tego, w dobrej jakości kawie znajdziemy także potas, witaminy z grupy B – zwłaszcza witaminę B3, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego. 

Jakie jeszcze korzyści zdrowotne wynikają z picia kawy?

Kawa zwiększa wytrzymałość w trakcie treningów 

Jeśli zależy Wam na dobrych wynikach sportowych – kawa powinna na dobre zagościć w Waszym codziennym jadłospisie! Pijąc regularnie kawę można sprawić, że zwiększy się nasza wytrzymałość wysiłkowa oraz nie będziemy aż tak wyczerpani tuż po zakończonej jednostce treningowej. 

Kawa jest źródłem przeciwutleniaczy 

Dobre ziarna kawy to same korzyści dla naszego zdrowia. Okazuje się, że nieprzetworzona, dobrej jakości kawa zawiera w swoim składzie mnóstwo antyoksydantów, które znane są z niszczenia wolnych rodników odpowiedzialnych za przedwczesne procesy starzenia się organizmu.

Kawa może zapobiegać wystąpieniu depresji 

Jak udowodniono, kawa to nie tylko chwilowe pobudzenie i przypływ energii. Po wypiciu kawy, poziom serotoniny i dopaminy, które odpowiedzialne są za dobry nastrój – znacząco wzrasta. Osoby, które piją regularnie kawę (oczywiście w umiarkowanych ilościach) są znacznie mniej zagrożone wystąpieniem depresji. 

Kawa może zmniejszać wystąpienie niektórych chorób 

Kawa wydaje się prozdrowotnym napojem! Za sprawą bogactwa polifenoli i wcześniej wspomnianych przeciwutleniaczy, systematyczne picie kawy może okazać się środkiem prewencyjnym dla schorzeń, takich jak choroba Parkinsona, różne rodzaje nowotworów, choroba Alzheimera czy nawet cukrzyca typu II. 

Podsumowanie 

Jak widać, umiarkowane picie kawy przynosi naprawdę sporo prozdrowotnych korzyści. Jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy filiżanka kawy po wartościowym śniadaniu to dobry pomysł, udowadniamy, że na pewno tak! Kawa z pewnością uprzyjemnia codzienne funkcjonowanie oraz chroni przed licznymi zagrożeniami.