Komosa ryżowa, quinoa, ryż peruwiański, złoto Inków… Nazw tego pseudozboża jest naprawdę sporo. Jedno jest pewne – jej niezwykłe właściwości przemawiają za tym, aby zdecydowanie częściej gościła na naszych stołach. 

Komosa ryżowa 

Quinoa komosa ryżowa biała

Urocze ziarna pochodzące z Ameryki Południowej zyskują na popularności. Jeszcze nie tak dawno klasycznym dodatkiem do obiadu była co najwyżej kasza gryczana, ryż brązowy lub makaron. Dziś asortyment sklepów ze zdrową żywnością oferuje zdecydowanie więcej! Po raz kolejny będziemy zachęcać Was do odkrywania nowych doznań smakowych. Komosa ryżowa wyróżnia się przede wszystkim uniwersalnością i szerokim zastosowaniem.

Warto zaznaczyć, że komosa ryżowa zaliczana jest do pseudozbóż. Mimo to, jej nasiona są bogate w skrobię. Aktualnie, jej zbiory przeprowadza się w USA, Kanadzie, Indiach oraz na Wyspach Brytyjskich. Spotyka się kilka rodzajów komosy ryżowej, które nieco różnią się między sobą konsystencją, ale przede wszystkim smakiem. Najpopularniejszą odmianą jest komosa ryżowa biała o subtelnej, orzechowej nucie, natomiast komosa czarna, brązowa i czerwona są zdecydowanie bardziej chrupiące i wyraziste. 

Jedz komosę na zdrowie!

Wiecie, że komosa ryżowa poprzez swoje niezwykłe właściwości została uznana za superfoods? Są to produkty, które wyróżniają się na tle innych bogatymi korzyściami zdrowotnymi. Co więc można zaliczyć do jej głównych zalet? 

  1. Komosa ryżowa jest przede wszystkim znakomitym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Warto przyjrzeć się także bogatym składem aminokwasowym, które częściowo można porównać do protein zwierzęcych. 
  2. Za włączeniem ryżu peruwiańskiego do swojej diety przemawiają także wysokie właściwości antyoksydacyjne. Zawarte w jej nasionach flawonoidy, kwercetyna, kwas kumarowy, wanilinowy chronią organizm przed starzeniem i rozwojem wielu chorób. Związki te skutecznie neutralizują wolne rodniki, dodatkowo działają przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, a nawet przeciwdepresyjnie. 
  3. Quinoa to świetne źródło wielu witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w niej witaminę E, wpływającą na dobry wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Cenny kwas foliowy jest niezbędny dla kobiet ciężarnych lub planujących macierzyństwo. Poza tym, magnez, fosfor, potas, mangan, cynk, miedź, selen oraz wapń to składniki mineralne, których odpowiednia ilość w ciągu dnia powinna być dla nas priorytetem. 
  4. Nie można zapomnieć o poruszeniu tematu błonnika pokarmowego. Jest kluczowy w walce z nadprogramowymi kilogramami, dodatkowo świetnie reguluje pracę jelit, przyspiesza metabolizm i zapobiega zaparciom. Błonnik pokarmowy ma udowodnione działanie chroniące także przed nowotworem jelita grubego. 
  5. Komosa ryżowa nie bez powodu należy do superfoods. Wymienione wyżej dobrocie to nie wszystko! Quinoa powinna Was przekonać także obecnością nienasyconych kwasów tłuszczowych, których odpowiednią podaż w ciągu dnia często zaniedbujemy. Kwas linolowy, linolenowy i oleinowy przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego, jak również zapobiegają chorobom układu krążenia. 

Jak ugotować komosę ryżową? 

Pora na kulinarną część tego wpisu! Wiecie już sporo na temat dobroczynnych właściwości tego pseudozboża i mamy nadzieję, że prędko zaopatrzycie się w cudowne ziarna komosy ryżowej. Warto wiedzieć jednak, jak poprawnie ją przygotować. Do dzieła! 

Pierwszym etapem powinno być dokładne przepłukanie ziaren komosy oraz zamoczenie ich w zimnej wodzie. Następnie przechodzimy do gotowania: tutaj zasada pozostaje identyczna, jak w przypadku każdej innej kaszy. Komosę gotujemy oczywiście bez woreczka, w lekko osolonej wodzie przez 10-15 minut. Gotowe!

Co zrobić z komosy ryżowej? 

Uwierzcie nam, potrawy z wykorzystaniem komosy ryżowej zyskują niecodzienny smak i aromat. Przepisów z jej wykorzystaniem jest dziś spora ilość. My także nie omieszkaliśmy przetestować jej smaku. Świeżutki przepis na wegański bowl z pastą z groszku jest do Waszej pełnej dyspozycji! Czy komosa rządzi wyłącznie w diecie wegetariańskiej i wegańskiej? Absolutnie nie. Jest wartościowym źródłem białka, dlatego też warto, aby zagościła na talerzach osób unikających spożycie mięsa, jednak dla pozostałych niech zastępuje ziemniaki i pozostałe źródła węglowodanów, takie jak: kasza, ryż czy makaron. Teraz zaskoczenie, uniwersalny smak komosy ryżowej znalazł także wykorzystanie do słodkich potraw. W tej kwestii może stanowić alternatywę dla porannej owsianki, puddingu czy nawet owocowego koktajlu. Świetnie komponuje się z mnóstwem kolorowych, sezonowych warzyw, w towarzystwie prażonych orzechów, pestek i nasion. Dodatek zimnotłoczonego oleju sprawi, że taka sałatka będzie pełnowartościowym posiłkiem! 

Quinoa komosa ryżowa biała

Komosa ryżowa – podsumowanie 

Komosa ryżowa to produkt, który zasługuje na naszą uwagę. Ogromna wartość prozdrowotna, szereg składników odżywczych, mineralnych i antyoksydantów sprawia, że warto na stałe włączyć komosę ryżową do swojego jadłospisu. Cenną informacją dla osób borykających się z celiakią jest fakt, iż quinoa nie zawiera glutenu. Z kolei niski indeks glikemiczny wspomaga profilaktykę cukrzycy, chorób serca i nowotworów.