Orzechy są najbardziej wartościowe spośród wszystkich bakalii. Prawdą jest, że charakteryzują się wysoką kalorycznością, jednak za włączeniem ich do swojej diety przemawia szereg drogocennych zalet. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto jeść orzechy i które z nich są najzdrowsze. 

Orzechy i ich zastosowanie

Orzechy nerkowca

Kiedyś uważano, że ze względu na wysoką kaloryczność orzechów, należy je eliminować z diety. Jak dobrze, że to przeszłość! Dziś zwraca się uwagę na szereg wartości odżywczych, którymi mogą poszczycić się wszystkie orzechy. Mówi się nawet, że mogą okazać się pomocnym produktem w problemach z nadmiernymi kilogramami lub chorobami ze strony układu krążenia. Istnieją badania, które wykazują, iż niektóre orzechy mają większą zdolność do zwalczania wolnych rodników niż ryby! Co więcej, orzechy, a dokładniej ich wyciąg wykorzystuje się także w kosmetologii. 

Najzdrowsze orzechy – rodzaje

W codziennej diecie warto kierować się jak największym urozmaiceniem. Popadając w monotonię, zmniejszymy swoje szanse na osiągnięcie zamierzonego celu. Dziś rynek oferuje pokaźną ilość przeróżnych rodzajów orzechów. Co więcej, wszystkie są absolutnie wartościowe! Wśród najbardziej popularnych orzechów możemy spotkać:

  • orzechy włoskie, 
  • orzechy laskowe, 
  • migdały, 
  • orzechy nerkowca,
  • orzechy ziemne, nazywane również fistaszkami.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie to z pewnością najbardziej znana odmiana w Polsce. Na tle innych orzechów wyróżnia je bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo, dzięki zawartości kwasu foliowego będą znakomitą przekąską dla kobiet w ciąży. Ponadto, orzechy włoskie mają zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy. Koenzym Q10 obecny w tych orzechach jest jednym z najlepszych przeciwutleniaczy, który chroni w walce ze “złym” cholesterolem frakcji LDL. 

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe kojarzyć można z pokaźną ilością witaminy E, która nazywana jest również “witaminą młodości”. Znajdziemy w nich także potas, wspaniale regulujący nasze ciśnienie krwi. Nie sposób nie wspomnieć o nienasyconych kwasach tłuszczowych, o których prawidłową podaż w ciągu dnia powinniśmy rzetelnie dbać. 

Migdały

Migdały, choć tak naprawdę nie należą do rodziny orzechów, nazywane są królem wśród tego rodzaju bakalii. W niemal 20% składają się z białka, posiadają również wyjątkowy smak i szerokie zastosowanie w kuchni. Migdały poszczycić się mogą wysoką ilością witamin z grupy B,  wapnia, boru, żelaza, magnezu, potasu, cynku, miedzi oraz manganu. Wśród pozostałych orzechów, przodują w zawartości błonnika pokarmowego. Udowodniono także, że migdały niwelują nudności, dlatego są polecane w pierwszym trymestrze ciąży. 

Orzechy nerkowca

Orzechy nerkowca to zdecydowanie nasz faworyt! Wiele osób ceni ten rodzaj orzechów ze względu na maślany, delikatny smak oraz przyjemną, miękką teksturę. Niewiele osób wie, że z orzechów nerkowca można samodzielnie wyprodukować własny roślinny napój! Takie orzechy wystarczy zalać wodą i odstawić na całą noc, następnie zmiksować wraz z płynem, w którym się moczyły, delikatnie posolić lub posłodzić i gotowe! Orzechy nerkowca to również naturalne ukojenie dla naszych nerwów. Posiadają właściwości wspierające koncentrację i poprawiające nastrój. 

Orzechy ziemne

Z botanicznego punktu widzenia, orzechy ziemne należą do roślin strączkowych, co wyjaśnia ich najwyższą zawartość białka. Z uwagi na dość silne właściwości alergiczne, nie będą polecane dla kobiet w ciąży. Najczęściej występują pod postacią masła orzechowego, którego zjedzoną ilość bardzo trudno poskromić! 

Orzechy na odchudzanie?

Wbrew pozorom, orzechy to świetna przekąska również dla osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami. Dzięki pokaźnej zawartości błonnika pokarmowego zapewniają na dłużej uczucie sytości, a to przekłada się na zmniejszenie apetytu. Dodatkowo, według zaleceń dietetycznych garść orzechów w ciągu dnia pomaga przeciwdziałać wielu chorobom, w tym cukrzycy typu II, miażdżycy i innych schorzeń ze strony układu krążenia. Za tymi właściwościami przemawia duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli roślinnych i przeciwutleniaczy  Bogactwo składników odżywczych sprawia, że wszystkie orzechy zaliczamy do żywności lepszej jakości. 

Podsumowanie

Orzechy to bez wątpienia wartościowe produkty. Wprowadzenie ich do swojej diety niesie za sobą wiele zalet i jest dobrym nawykiem żywieniowym, którego warto pielęgnować. W rzeczywistości, każdy z nas powinien znaleźć swój ulubiony rodzaj orzechów i komponować z ich udziałem rozmaite potrawy. Ich uniwersalność sprawia, że nadają się zarówno do słodkich, zdrowych deserów, jak i świeżych, sezonowych sałatek czy owocowych koktajli. Pamiętajcie, że nadmiar jakiekolwiek produktu może okazać się szkodliwy! Dlatego mimo, że orzechy to odżywcza bomba, warto pamiętać o umiarze. 

Patrycja 😉 

Spiżarenka