Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która nawraca i w wielu przypadkach uprzykrza życie codzienne. Okazuje się, że część produktów żywnościowych może nasilać objawy AZS. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jakich produktów unikać, a także poznasz kilka prostych receptur na “bezpieczne” potrawy podczas tego schorzenia. 

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Atopowe zapalenie skóry jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Jej podłoże leży w genetyce pacjenta. Atopia jest nadmierną i niekontrolowaną reakcją na alergeny, które pochodzą ze środowiska zewnętrznego, na przykład różnego rodzaju pyłki roślin, alergeny pokarmowe, a nawet sierść zwierząt. Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są: 

  • zaczerwienienie oraz suchość skóry, 
  • świąd, 
  • zakażenia bakteryjne. 

Warto tutaj zaznaczyć, że atopowemu zapaleniu skóry towarzyszyć też mogą inne objawy, takie jak astma oskrzelowa, zapalenia spojówek, katar sienny, złuszczenie naskórka czy rumień. Dlatego też, niezwykle istotnym jest, aby nie bagatelizować niepokojących dolegliwości i działać od razu. Choroba, jaką jest atopowe zapalenie skóry w większości przypadków ujawnia się w pierwszym półroczu życia. Dodatkowo należy wiedzieć, że AZS charakteryzuje się okresami remisji i zaostrzeń. Diagnoza atopowego zapalenia skóry powinna być przeprowadzona przez doświadczonego dermatologa lub alergologa, stąd też pamiętajmy, aby nie leczyć się na własną rękę! 

Atopowe zapalenie skóry, a dieta

Nie trzeba chyba wspominać, że dieta jest niezwykle istotna w aspekcie leczenia wielu chorób. Obecnie żywność którą spożywamy w wielu przypadkach jest bardzo przetworzona, co jak wiadomo nie wpływa na nas pozytywnie. Warto zatem wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta w atopowym zapaleniu skóry. Bez wątpienia, odpowiedni sposób odżywiania może wpłynąć na uciszenie objawów. Co ciekawe, u części osób z atopowym zapaleniem skóry, to właśnie pokarm jest związany z pojawiającymi się zmianami skórnymi. Zaznaczmy na początku, że nie ma uniwersalnej diety na wyleczenie atopowego zapalenia skóry. Każdy pacjent powinien posiadać swój indywidualny plan żywieniowy, który uwzględni jego potrzeby oraz wykluczy produkty alergizujące. Dieta, która w znaczący sposób może poprawić wygląd naszej skóry powinna być bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, gdyż wykazują one działanie silnie przeciwzapalne. Substancjami pożądanymi w diecie osób z atopowym zapaleniem skóry są, między innymi kwas linolowy, kwas alfa-linolenowy (ALA), a także kwas gamma-linolenowy (GLA). Dieta osób z AZS powinna więc obfitować w oleje roślinne, takie jak: 

Dodatkowo, warto wspomnieć o zdrowotnych i udowodnionych właściwościach olejów rybich, których regularne spożycie przyczynia się do wzmocnienia układu immunologicznego. Olej rybi, taki jak tran lub olej z rekina zawierają w swoim składzie substancje o nazwie skwalen, a ten pozytywnie działa na komórki i tkanki odpowiedzialne za prawidłową odporność organizmu. Są nimi szpik kostny, węzły chłonne, nadnercza czy wątroba. Wiele alergii pokarmowych wynika z nieszczelności jelit. Jak wykazały badania naukowe, bakterie probiotyczne są w stanie uszczelnić barierę jelitową i spowodować, aby była ona odporna na ataki nieproszonych gości w postaci patogenów. 

Dieta w atopowym zapaleniu skóry – co jeść, a czego unikać?

Biorąc pod uwagę fakt, że wiele popularnych produktów żywnościowych może powodować niepożądane problemy skórne, warto wykonywać regularnie alergiczne testy pokarmowe. Badanie to pomoże zidentyfikować szczegółowo żywność, której należałoby unikać w swojej diecie, aby czuć się lepiej i być zadowolonym z wyglądu skóry. Najczęściej jednak objawy atopowego zapalenia skóry zaostrzają się po spożyciu białka mleka krowiego, białka jaja, orzechów arachidowych, produktów zawierających soję oraz pszenicę. Wysokim potencjałem alergizującym charakteryzują się także: mięso, seler, gorczyca, sezam, jak również dwutlenek siarki i łubin. Potrawy przygotowane dla osób z atopowym zapaleniem skóry dobrze, aby eliminowały źle tolerowaną żywność. Trudno jest jasno określić listę produktów, która jest bezpiecznym wyborem dla chorych na atopowe zapalenie skóry. Jest to kwestia bardzo indywidualna i tylko odpowiednio dopasowany plan żywieniowy przez doświadczonego dietetyka oraz obserwacja własnego organizmu może wyciszyć towarzyszące temu objawy. 

Atopowe zapalenie skóry – przykładowe przepisy 

AZS nie jest wyrokiem na niesmaczne, jałowe i monotonne potrawy. Ważne jednak, aby przepisy w atopowym zapaleniu skóry były stworzone na myśl o dostarczeniu wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych oraz odpowiedniej podaży energii. Poniżej przedstawiamy zestaw przepisów, które można wykorzystać przy atopowym zapaleniu skóry i nie tylko!

Przeciwzapalny deser z tapioki z dodatkiem borówek i granatu

Owoc granatu oraz borówki stanowią prawdziwą bombę antyoksydacyjną! Pozwalają zwalczać stany zapalne, są niskokaloryczne i smakują każdemu. 

Deser z tapioki (przepis na 2 porcje):

  • mleko kokosowe – 500 ml, 
  • ziarna tapioki – ⅓ szklanki, 
  • nasiona chia – 2 łyżki,
  • erytrytol/ksylitol – 1-2 łyżki,
  • owoc granatu i borówki – ilość wedle uznania. 

Mleko kokosowe gotujemy z dodatkiem słodzidła oraz ziaren tapioki. Gotujemy, co jakiś czas mieszając do momentu, aż staną się przezroczyste. Na koniec dodajemy nasiona chia, zdejmujemy z palnika i odstawiamy do napęcznienia. Deser przekładamy do miseczek, dekorujemy owocami. 

Risotto z groszkiem, marchewką i indykiem

Kolejny przepis dedykowany osobom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry, który jest stosunkowo szybki w przygotowaniu, nie wymaga dużego nakładu pracy i ogromnych umiejętności kulinarnych. Dodatkowo, danie jest bezglutenowe, obfituje w niezbędne składniki mineralne i idealnie pasuje na obiad czy ciepłą kolację. 

Risotto z groszkiem, marchewką i indykiem (przepis na 2 porcje):

  • ryż do risotto – 1 woreczek (100g),
  • cebula mała – 1 sztuka,
  • marchew – 2 średnie sztuki,
  • groszek zielony (może być mrożony) – 2 szklanki,
  • filet z piersi indyka – ok. 200g,
  • oliwa z oliwek – 2 łyżki, 
  • bulion warzywny – 2 szklanki,
  • przyprawy: sól, pieprz, majeranek, oregano, świeża natka pietruszki. 

Cebulę drobno siekamy w kostkę i podsmażamy na rozgrzanej oliwie. Dodajemy pokrojone w kostkę mięso, następnie przyprawiamy na patelni wedle uznania i smażymy przez kilka minut. Kolejno do mięsa dorzucamy kostkę lub plastry marchewki i groszek. Dusimy wszystko razem przez chwilę, następnie dodajemy ryż i podlewamy całość stopniowo bulionem warzywnym. Gdy danie wchłonie płyn, a ryż będzie jeszcze twardy – dodajemy jeszcze wody lub bulionu. Na koniec przyprawiamy jeszcze do smaku, risotto przekładamy na talerze i posypujemy dużą ilością posiekanej natki pietruszki. 

Bezglutenowe placuszki bananowe

Któż nie lubi bananów? Ten przepis to nie tylko bezpieczna opcja dla osób z atopowym zapaleniem skóry – jesteśmy pewni, że skusi się na nie każdy! Dlatego też proporcje podajemy w ilości… hurtowej 😉

Placuszki bananowe: 

Banany miksujemy wraz z pozostałymi składnikami. Na rozgrzanej patelni teflonowej smażymy porcje placuszków, nakładając je łyżką. Smażymy na niewielkim ogniu pilnując, aby się nie przypaliły. Można podawać je z owocami jagodowymi. 

Podsumowanie 

Atopowe zapalenie skóry to bez wątpienia choroba, która może mieć wpływ na jakość naszego życia. Warto jednak pamiętać, że wykonując odpowiednie badania w jej kierunku, a także stosując się do wszystkich niezbędnych zaleceń, można z powodzeniem wyciszyć jej objawy i cieszyć się smacznym i pełnym kolorów jedzeniem! Niech przedstawione przez nas kilka potraw będą dla Was inspiracją do tworzenia własnych, pysznych kompozycji i podróżą po smakach. Zwracajcie uwagę na to, co ląduje na Waszych talerzach na co dzień!